10 nejhezčích lahví whisky

Na silně konkurenčním trhu se dnes producenti whisky snaží přijít se stále novými a nápaditými způsoby, jak zaujmout a přitáhnout ke svým výrobkům pozornost. Jedním z nich je i design a tvorba  zajímavých a nezvyklých lahví. Tato oblast se v dnešní době stává specifickou formou umění a dává prostor k realizaci a exhibici mnoha umělcům.

Zatímco některé úžasně extravagantní návrhy lahví se spolu se svým exkluzivním obsahem staly luxusními sběratelskými kousky, jiné palírny šly cestou umění přístupného každému a propůjčily stylová balení i standardním dostupným skotským.

Vybrali jsme pro vás 10 nevšedních lahví, které na první pohled upoutají svým nádherným a nápaditým provedením. Některé z nich, jako je například Johnnie Walker Diamond Jubilee Edition, vznikly na počest významné události, jiné jsou pouze výrazem fantazie a hravosti majitelů palírny. Jedno je ale jisté, mistrovsky vyrobená láhev plná výborné whisky, může dnes být sběratelským kouskem i nápadem na neotřelý dárek pro milovníky umění i dobrého pití.

10. místo: Glenfiddich 30 YO

Glenfiddich 30 YO
Glenfiddich 30 YO

Láhev s jedinečně zbarveného skla inspirovaného tóny sherry a svůdné tmavé čokolády, kterými je 30tiletý Glenfiddich protkán, vytvořila slavná britská sklářská společnost Stölzle Flaconnage. Každá láhev je ozdobená zlatou etiketu a uložená do dřevěné kazety. Toto atypické sklo bylo vyvinuto speciálně pro potřeby palírny a nebylo požito pro žádný jiné výrobek této sklářské firmy.

Cena: 14 000 Kč

9. místo: The Highland & Island Malt Stack

The Highland & Island Malt Stack
The Highland & Island Malt Stack

Dvě whisky jsou lepší než jedna. Proto se skotský obchod s nápojovými delikatesami Demijohn rozhodl vytvořit tuto úžasnou stylovou láhev kombinující dva zcela odlišné druhy whisky. Horní část láhve obsahuje relativně neznámý, 12 let starý Linkwood Single Malt z Elgin, zatímco spodní část obsahuje bohatší, 18tiletou whisky Bunnahabhain z Islay.

Cena: 1 900 Kč

8. místo: Inish Turk Beg Maiden Voyage

Inish Turk Beg Maiden Voyage
Inish Turk Beg Maiden Voyage

Tato láhev ve tvaru bóje demonstruje vznik vzácné whiskey, kterou obsahuje. První stáčení whiskey Inish Turk Beg, vytvořené irskou palírnou Cooley, bylo odesláno k pobřežím ostrova Inish Turk, aby zde mohlo zrát. Každá láhev je ručně foukaná a částečně vyrobená z písku z pláží na ostrově.

Cena: 8 000 Kč

7. místo: J&B

J&B Tattooed whisky
J&B Tattooed whisky

Velmi limitovaná edice 25 individuálně navržených lahví J & B whisky, které mají vypadat jako tetovaná kůže, se prodávaly pouze ve dvou obchodech na Champs Elysée, a jedná se proto o naprostou raritu. Sébastianu Mathieuovi, majiteli tetovacího studia Le Sphinx v Paříži, údajně trvalo kolem 20 hodin dokončit design každé lahve.

Cena: 4 300 Kč

6. místo: Chivas Regal 18 YO Alexander McQueen

Chivas Regal 18 YO Alexander McQueen
Chivas Regal 18 YO Alexander McQueen

Chivas Regal, dvě století stará skotská palírna whisky se spojila s brilantním avantgardním britským módním návrhářem Alexandrem McQueenem a společně vytvořili tento opravdový skvost. McQueen čerpal ze své více než 20tileté zkušenosti v oblasti módního průmyslu a oblékl 18tiletou skotskou do nádherné modré kožené róby s ručně vyráběnou a bohatě zdobenou korunou.

Cena: 10 000 Kč

5. místo: Dalmore Eos 59-Year-Old Single Malt

Dalmore Eos 59-Year-Old Single Malt
Dalmore Eos 59-Year-Old Single Malt

Palírna Dalmore se může chlubit tím, že prodává dvě z deseti nejdražší lahví whisky na světě. Jednou z nich je speciální edice Dalmore Eos pojmenovaná po řecké bohyni úsvitu. Palírna naplnila pouze 20 luxusních karaf vyrobených z ručně foukaného portugalského krystalu a zasadila je netypicky do pevného ocelového pouzdra.

Cena: 530 000 Kč

4. místo: Bowmore 1957

Bowmore 1957
Bowmore 1957

Tento 54 let starý zázrak ze skotské palírny Bowmore zrál dlouhá desetiletí v dubových sudech v nejstarším skladu whisky na skotské pevnině, aby mohl v roce 2011 naplnit 12 ručně vyráběných lahví z dílny dvou nejvýznamnějších světových sklářských výtvarníků Brodie Nairna a Nicholy Burnsinta. Jejich nádherná řemeslná práce, připomínající svým tvarem vlny narážející do skotského pobřeží. je vykládaná a zdobená třpytivými kusy platiny.

Cena: 3 500 000 Kč

3. místo: Blanton’s Straight from the Barrel Bourbon Whiskey

Blanton's Straight from the Barrel Bourbon Whiskey
Blanton’s Straight from the Barrel Bourbon Whiskey

Malá soška koně a žokeje na zátce je nyní uznávanou ochrannou známkou společnosti Blanton’s. Tato palírna designem svých lahví vzdává hold bohatému dědictví a tradicí chovu koní v Kentucky. Existuje osm různých návrhů zátky, z nichž každá má vyryté jiné písmeno abecedy a sošku dostihového koně v jiné etapě závodu. Při umístění ve správném pořadí lahve vytvoří nápis „Blanton’s“ a kůň proběhne celám dostihem od brány až po vítězství.

Cena: 2 300 Kč

2. místo: Highland Park 50 Year Old

Highland Park 50 Year Old
Highland Park 50 Year Old

Mezinárodně proslulý skotský designér Maeve Gillies při navrhování lahve pro 50tiletou Highland Park hledal inspiraci především v drsné skotské přírodě. Každá lahev je ručně vyrobená, zdobená mincovním stříbrem s kouskem pískovce z lomu w Kirkwall a zasazená do ručně vyřezávané dubové kazety.

Cena: 450 000 Kč

1. místo: Johnnie Walker Diamond Jubilee

Johnnie Walker Diamond Jubilee
Johnnie Walker Diamond Jubilee

John Walker and Sons oslavili 60. výročí nástupu královny Alžběty II. na britský trůn ve velkém stylu – touto naprosto dokonalou lahví obsahující směs 60 let starých skotských whisky ve tvaru diamantu. Překrásně broušenou karafu zdobí nejčistší stříbro a půlkarátový diamant.  Šest nohou, na kterých láhev stojí symbolizuje jednotlivá desetiletí královniny vlády.

Cena: 3 500 000 Kč

 

 

Která se nejvíce líbí vám? Nebo máte svého vlastního favorita?

2 thoughts on “10 nejhezčích lahví whisky”

  1. Ano, desítka se opravdu může zdát v porovnání s některými ostatními lahvemi trochu tuctová, ale přesto má v našem seznamu místo. Snažili jsme se, aby v něm měly zastoupení stylově různé láhve, abychom neukazovali jenom křišťálové karafy za několik milionů, ale i krásně a s nápadem udělanou „obyčejnou láhev“. Glenfiddich si pro svou třicítku nechal navrhnout a vyrobit zcela unikátní druh skla, který má přesně zachytit barvu a charakter samotné whisky. Z toho pak vytvořil láhev, která je na první pohled velmi podobná té, ve které si koupím v supermarketu Glenfiddicha 12, ale když se podíváte zblízka, tak zjistíte, že je výjimečná. Sice nenápadně a konzervativně, ale možná proto i tak nějak příjemněji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>